Czy masz nawyki, które chciałbyś zmienić?
Wyrobienie sobie pożądanego nawyku nie wygląda inaczej niż wypracowanie nawyków, które już masz, a które nie są dla Ciebie korzystne. Co chcesz zmienić?
Może chcesz wstawać wcześniej, rozpocząć (i z sukcesem zakończyć) dodatkowy projekt, zmienić sposób odżywiania, rozpocząć regularne ćwiczenie? Oto kilka zasad, które pomogą Ci w tym zadaniu:
- Daj Sobie Czas. Nie da się z góry określić ile czasu potrzeba, aby wyrobić sobie nowy nawyk. Tym niemniej daj sobie na to miesiąc.
- Co Stracisz? Odpowiedz sobie na pytanie: Jaką pozytywną potrzebę zapewnia mi obecny nawyk. Wyrobiłeś sobie go z pozytywną intencją Twojej podświadomości. Zanim zaczniesz zmianę zapisz sobie jaki masz korzyści z obecnego nawyku. Korzyści, które Cię budują przenieś do nowego nawyku, a stratę tych, które są dla Ciebie negatywne odżałuj i zaakceptuj.
- Rób Małe Kroki. Zmiana wymaga czasu i cierpliwości w powtarzaniu. Zajmuj się jednym nawykiem na raz, tak abyś nie miał wymówek w codziennym wypełnianiu swoich założeń. Nie zakładaj codziennie dwóch godzin na siłowni – zacznij o tak małego kroku, którego zrobienie nie będzie stanowiło wysiłku ponad siły.
- Co Zyskasz? Rządzą nami emocje. Zapisz jakie pozytywne korzyści będziesz miał z wprowadzenie nowego nawyku. Każdy nawyk składa się z trzech elementów: bodźca – rutynowego działania – oraz nagrody. Działanie bez nagrody wymaga siły woli – a to utrudnia utrzymanie nawyku.
- Zapisz i Powiedz o Tym. Zapisz swoje zobowiązanie do zmiany i powiedz to dwóm – trzem bliskim osobom. Poproś o pomoc w realizacji przez obronę Twojej motywacji.
- Unikaj Bodźców. Każdy nawyk zaczyna się od bodźca. Unikaj miejsc i sytuacji, które wyzwalają nawyki, których chcesz się pozbyć. Unikanie pokus to nie słabość, a strategia pomocna w zmianie.
- Pomyśl o Najgorszym. Jak może wyglądać najgorszy możliwy scenariusz, gdy jednak nie dokonasz zmiany. Nie ten zły – ten najgorszy. Wielu z nas zrobi więcej, aby uniknąć czegoś nieprzyjemnego niż dla przyjemności zyskania czegoś, co nam brakuje. Wyobraź sobie najbardziej bolesną dla Ciebie konsekwencję starego nawyku. Poczuj ten ból.
- Nie Bądź Perfekcjonistą. Nie wszystko jest czarne lub białe. Jeżeli nie uda Ci się za pierwszym razem rób ponownie. Wróć do planu i bądź konsekwentny. Skoncentruj się na najważniejszych dla efektu nawykach. Możesz mieć słabości, jeżeli nie są one przeszkodą w drodze do celu.
- Pamiętaj o Zmianie. Z doświadczenia wiem, że najsłabszym punktem we wprowadzaniu zmian jest pamiętanie, że mam je wprowadzić. Dlatego kartki z przypomnieniem mam wszędzie, zapisuje hasła (duże i kolorowe) w moim kalendarzu. Naprzeciwko mojego biurka mam na ścianie czerwoną kartkę (pustą), która przypomina mi o nowym nawyku, gdy pracuję sam lub z klientem. Wyparcie i nagła utrata pamięci jest prostą, ale skuteczną metodą, którą Twój umysł nieświadomy będzie się bronił przed opuszczeniem strefy komfortu.
- Najlepszy Czas Jest Teraz. Zastanawiasz się od kiedy zacząć. Zrób to od razu. Nie czekaj, nie planuj, nie licz, że będzie łatwiej za dzień, tydzień czy miesiąc. Zacznij powoli – małymi krokami, ale zacznij.
Jeżeli uważasz ten temat za potrzebny zostaw komentarz.
[sc:ebook ]