6 lipca

5 comments

Jak Uwolnić Siłę Swojego Introwertyzmu

By Bartosz

6 lipca, 2015

introwertyzm, Lęki, misja życia, Rozwój osobisty, wiara w siebie

Bycie introwertykiem potrafi być wkurzające. Dzisiejszy świat promuje ekstrawertyzm jako sposób zachowania przynoszący sukces. Celebryci, politycy, liderzy czy gwiazdy social mediów to osoby, które tworzą przekonanie, że aby odnieść sukces musisz być głośny.

Przez znaczną część swojego życia byłem przekonany, że aby odnieść sukces muszę się dobrze sprzedać i zachowywać się inaczej niż podpowiada mi intuicja. Oczywiście nauczyłem się zachowywać w określony sposób. Ty też możesz. Nie zmieni to jednak tego co masz w środku.

Czym więc różni się introwertyzm od ekstrawertyzmu? Główną różnicą jest sposób regeneracji naszych wewnętrznych baterii. U nas, introwertyków, rozładowują się one w kontaktach z innymi ludźmi, a ładują się w samotności.

Dodatkowo charakteryzuje nas to, że:

  • Wolimy pomyśleć zamiast od razu działać.
  • Dużą wagę przywiązujemy do odczuć i emocji.
  • Przebywając w dużej grupie osób możemy czuć się przytłoczeni.
  • Widzimy zależności, których inni nie widzą.
  • Rozmowy o niczym nas męczą, a nawet mogą budzić nieufność.
  • Jesteśmy dobrymi słuchaczami.
  • Potrzebujemy czasu, aby poukładać swoje myśli.
  • Nie zabieramy głosu, jeżeli nie mamy czegoś wartościowego do powiedzenia.

Dodatkowo jesteśmy w mniejszości. Według różnych źródeł introwertycy stanowią około 30% ludzkości. Jeżeli wiesz już, że jesteś introwertykiem to gratuluję. Często jednak mam do czynienia z niezdiagnozowanym introwertykiem.

Od wczesnego dzieciństwa introwertyk bywa postrzegany jako inny. W szkole, a nawet w przedszkolu, zajęcia sprowadzone są w sposób promujący zachowania ekstrawertyczne. Dziecko, które oddziela się od grupy i bawi się samo powoduje raczej zaniepokojenie opiekunów niż zrozumienie.

Ustalmy więc od razu. Nie ma nic złego w byciu introwertykiem, tak jak nie ma nic złego w takim czy innym kolorze włosów lub oczu. Nie musisz stać się ekstrawertykiem, aby osiągać w życiu wielkie rzeczy.

Poznaj swój introwertyzm i wykorzystaj jego wszystkie zalety.

  • Nie Martw Się Tym Co Myślą Inni. To co Ty myślisz, ma podstawowe znaczenie. Potrzeba spędzenia czasu sam na sam ze sobą nie czyni Cię istotą aspołeczną. Co więcej, jeżeli nie zadbasz o chwilę lub dwie dla siebie, Twój przebodźcowany układ nerwowy stanie się bardzo wrażliwy i możesz zachowywać się oschle i niegrzecznie.
  • Co Cię Męczy? Obserwuj siebie i zbadaj jakie bodźce Cię przemęczają. Sprawdź, jak będziesz się czuć jadąc autem bez włączonego radia. Szczególnie w drugiej połowie dnia. Bodźce, które mogą przeciążać Twój układ nerwowy, to: dźwięki, światło, kolory, kontakt z innymi ludźmi, dotyk.
  • Ogranicz Kofeinę. Pobudza ona wrażliwość Twojego układu nerwowego i zwiększa ryzyko przeciążenia systemu. Zadbaj o chwilę dla siebie, w ciszy i samotności.
  • Rób Przerwy. Gdy już wiesz jaka aktywność przebodźcowuje Twój układ nerwowy, zaplanuj przerwy przed i po takiej czynności. Daj sobie czas i okoliczności, które Cię doładują, aby zapobiec wypaleniu.
  • Czerp Radość Z Bycia Samym. Nie ma najmniejszego powodu, abyś czuł się winny, że spędzasz czas sam ze sobą. Ten czas dla Ciebie jest równie istotny, jak dla innych spędzanie czasu z rodziną, przyjaciółmi lub znajomymi.
  • Cisza Jest OK. Wyobraź sobie, że jedziesz samochodem w towarzystwie innych osób. Zapada cisza. Trwa minutę, dwie, pięć, dziesięć. Czy czujesz obowiązek przełamania tego stanu? Odpuść sobie. Cisza jest OK.
  • Znajdź Swój Sposób Wyrażania Siebie. Być może nie będziesz osobą, która jest centrum zainteresowania w czasie spotkania. Możesz nie mieć błyskotliwej odpowiedzi w czasie dyskusji. Twoją mocną stroną jest za to umiejętność słuchania i mówienia wtedy, gdy masz coś ważnego do powiedzenia. To Twoja siła. Wykorzystaj to. Mądry to niekoniecznie znaczy zabawny.
  • Introwertyzm To Nie Brak Pewności Siebie. Możesz być introwertykiem ORAZ mało pewną siebie osobą, ale jedno nie wynika z drugiego. O ile swojej introwersji nie zmieniaj – szkoda próżnego wysiłku – o tyle nad pewnością siebie możesz pracować.
  • Jakość Nie Ilość. Nie ma nic niewłaściwego w posiadaniu jednego czy tylko kilku bliskich przyjaciół. Nie czuj się mniej wartościowy, niż ktoś, kto ma dosłownie setki przyjaciół. Przyjaźń rzeczywiście jest ważna. Skup się na prawdziwej i zdrowej relacji i o nią dbaj.
  • Daj Szansę Innym Zrozumieć. Pracując w zespole zadbaj o to, aby mieli szansę zrozumieć sposób Twojego funkcjonowania. Powiedz, że często najlepsze pomysły masz po spotkaniu, gdy przemyślisz poruszane kwestie. Umów się na jakiś sposób dzielenia się takimi ideami po spotkaniu.

Jako introwertyk nie jesteś popsutym misiem i nie potrzebujesz naprawy.

Możesz robić to samo, co każdy ekstrawertyk. Różnica jest taka, że jako introwertyk Twoja wewnętrzna bateria będzie traciła energię w interakcji z różnymi bodźcami. Podczas, gdy ekstrawertyk z podobnej aktywności będzie czerpał energię.

Poznawaj siebie i zadbaj o siebie.

PS. Podziel się tym artykułem ze znajomymi.

Bartosz

o autorze

Cześć!
Nazywam się Bartosz Krawczyk-Demczuk i mocno wierzę, że każdy może być wolny, szczęśliwy i niezależny finansowo. Dlatego poprzez blog, szkolenia i warsztaty pomagam osiągnąć niezależność i wolność tak, abyś mógł być szczęśliwy i żyć oraz pracować gdzie chcesz.

Pozostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked

  1. W rozważaniach dotyczących ekstrawertyków i introwertyków warto uwzględnić ambiwertyków. Ambiwertycy to osoby, które nie są ani ekstrawertykami, ani introwertykami. W badaniach mieszczą się gdzieś po środku, co oznacza, prezentują cechy zarówno jednej jak i drugiej grupy. Co ciekawe ambiwertycy są najlepszymi sprzedawcami, a nie ekstrawertycy!

  2. Prawda jest taka, że introwertykom jest bardzo trudno. Najczęściej pełnia rolę spowiedników i słuchaczy. Niestety nie mają na tyle siły przebicia żeby to ich ktoś wysłuchał. W świecie wciąż gadających ekstrawertyków nikt nawet nie zastanawia się co introwertyk ma do powiedzenia, co myśli na dany temat. Generalnie uznaje się, że skoro nie zabiera głosu to znaczy, że nie ma wiedzy. W odniesieniu do zarabiania pieniędzy to ekstrawertyk będzie bardziej wiarygodny i atrakcyjny jako partner w interesach niż introwertyk. Jak podają mądrzy ludzie co raz ważniejsze staje się tworzenie i utrzymywanie szerokiej sieci kontaktów, co dla introwertyka jest niezwykle wyczerpujące. Jak w takim razie, przy tych wszystkich swoich „ograniczeniach” introwertyk ma prowadzić swój biznes? Pozdrowienia dla wszystkich introwertyków 🙂

    1. Droga Beato,

      Dziękuję Ci za Twoją wypowiedź. Zastanawiając się jak Ci na nią odpowiedzieć. Pierwsza myśl była tak, żeby napisać, że ekstrawertykom też jest trudno. Działają zanim pomyślą, tracą koncentrację etc. Nie w tym jednak rzecz.

      Świat biznesu jest pełen introwertyków. To co często ma miejsce to fakt, że mylimy cechy swojego temperamentu (wrażliwszy układ nerwowy) z osobistymi kompetencjami. Introwertyk nie ma kłopotów z kontaktami z ludźmi – tworzymy bardzo mocne relacje. Fakt może to nas wyczerpywać, ale dlatego musimy zadbać o czas i sposób regeneracji.

      Prowadzenie spotkań, wystąpienia publiczne, networking, praca grupowa są kompetencjami i jako takie wymagają wytrenowania. Wyszukaj sobie wśród nagrań konferencji TED wystąpienia introwertyków – są tam i są bardzo wartościowe.

      I szukaj odpowiedzi na pytanie jak wykorzystać swoje cechy jako atut, a nie jako ograniczenie.

      Serdecznie Cię pozdrawiam.

  3. Mi większość testów pokazuje, że jestem gdzieś po środku. Z reguły przewaga jest delikatnie na introwertyzm (powiedzmy 60%/40%) . Najważniejsze to jest zaakceptowanie tego kim się jest – tylko wtedy można wykorzystać mocne strony, zamiast bez sensu opierać swoje cele o wady i to w czym jesteśmy słabi.
    Wtedy osiąganie celów stanie się o wiele łatwiejsze 😉

  4. Introwertyzm jest dla mnie wielką siłą, od momentu, kiedy go w sobie odkryłam. Tak, nie zawsze tak było… W szkole było inaczej, dlatego dziś moim dzieciom powtarzam to samo. To nic złego być introwertykiem i można uczynić z tego wielką siłę. Odkrywanie siebie daje wielką siłę. Bardzo celnie opisany introwertyk. Świadomość tego wszystkiego, o czym piszesz, bardzo w życiu pomaga.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}